Vaše dotazy | webmail SOU  | webmail SOŠ  |  Bakaláři  | předběžná omluvenka  | autor stránek

 

naše logo

menu

vyhledávání

 
 

naše škola

naše škola

naši studenti

Školní vzdělávací programy

přesný čas

kalendářfotogalerie a aktivity - činnost žáků - odborné exkurze - Staroměstská radnice a Čokomuzeum


Staroměstská radnice a Čokomuzeum

Dne 16.6.2009 se studentky VS1 zúčastnily exkurze do Prahy. Naše prohlídka Prahy začala u Prašné brány a zjistily jsme, od jakého slova má název (střelný prach). Pokračovaly jsme po královské cestě, kde nás zaujal Dům U černé Matky Boží, který je postavený v kubistickém stylu.
Staroměstská radnice nám ukázala interiér i neopakovatelný exteriér i z nadhledu věže. Je národní kulturní památkou. Stala centrem samosprávy Starého Města pražského v roce 1338, kdy získali k jejímu založení měšťané souhlas od krále Jana Lucemburského. Právě zde zvolili čeští stavové roku 1458 českým králem Jiřího z Poděbrad. Po bitvě na Bílé hoře zde byli vězněni přední účastníci odboje, z nichž bylo dvacet sedm popraveno 21. 6. 1621 na náměstí před radnicí (v chodníku vyznačené kříže). Pro nás byl pozoruhodný především orloj na jižním boku radniční věže. 12 apoštolů jsme měly možnost vidět zevnitř (zezadu :-) ) i v pohybu. Zhotovil jej r. 1410 Mikuláš z Kadaně a zdokonalil koncem 15. st. mistr Hanuš z Růže. Orloj ukazuje čtyři druhy času. 
Některé z nás podnikly výstup na věž Staroměstské radnice, ze které je pěkný výhled na celé náměstí z ptačí perspektivy. Kromě toho jsme uviděly kostel sv. Mikuláše, chrám Matky boží před Týnem a v dálce jsme spatřily nezapomenutelné panorama Pražského hradu. Celé náměstí navíc obklopují malebné stříšky pražských domů. Při výstupu jsme nemusely počítat schody, neboť až na vrchol se některé svezly moderním proskleným výtahem a jiné pohodlně vyšly taky bez schodů (na nakloněné rovině).
A nakonec nás čekala sladká tečka nakonec. Prohlídka v muzea čokolády, kde jsme viděly, jak se čokoládové boby pěstují a jak se z nich vyrábí lahodná čokoláda i jak chutná:-).
 
 

SOŠ a SOU Neratovice 2006 - 2014©