Vaše dotazy | webmail SOU  | webmail SOŠ  |  Bakaláři  | předběžná omluvenka  | autor stránek

 

naše logo

menu

vyhledávání

 
 

naše škola

naše škola

naši studenti

Školní vzdělávací programy

přesný čas

kalendářfotogalerie a aktivity - činnost žáků - kulturní akce - Satirická komedie od Moliéra LAKOMEC


Satirická komedie od Moliéra LAKOMEC

Studentky druhého ročníku oboru veřejnosprávní činnost již myslí na přípravu „státní maturity“ a navštívily divadlo GONG se skvěle nastudovanou hrou Lakomec.
Celá komedie pojednává o starém Harpagonovi a jeho dětech Elišce a Kleantesovi.
Harpagon je chamtivý, šedesátiletý lichvář, kterému nezáleží na ničem jiném, než aby výhodně provdal a oženil své děti. Sám touží po mladé dívce Marianě.
Do Mariany se však zamiluje i jeho syn Kleantes. Harpagon ale vybral svému synovi jinou nevěstu, bohatou vdovu. Dceři našel bohatého starce, ale ona se zamilovala do mladého muže Valíra. Jejich sluha Čipera jim chce pomoci, a tak ukradne jejich otci peníze, které má zakopané na zahradě.
Za vrácení peněz požaduje od Harpagona, aby se vzdal Mariany. Nakonec se ukáže, že Mariana a Valír jsou sourozenci a že jsou děti bohatého Anselma.
Harpagon nakonec proti svatbám nic nenamítá, zvláště pak, když vše platí Anselm. Harpagon zůstane sám jen se svými penězi.
Moliér kritizoval hlavně touhu po penězích. Peníze jsou vášní, která člověka vylučuje ze společnosti, začíná člověka odcizovat nejen okolním lidem, ale i své vlastní rodině. Nebere ohled na city ani lásku. 
 

SOŠ a SOU Neratovice 2006 - 2014©