Vaše dotazy | webmail SOU  | webmail SOŠ  |  Bakaláři  | předběžná omluvenka  | autor stránek

 

naše logo

menu

vyhledávání

 
 

naše škola

naše škola

naši studenti

Školní vzdělávací programy

přesný čas

kalendářfotogalerie a aktivity - činnost žáků - sportovní akce


Turistický kurz

V pondělí 21.května 2012 zaparkoval před budovou SOŠ a SOU Neratovice autobus, který měl jasný cíl – kemp Sklář poblíž Ostružna u Jičína. Tento se kemp se měl na pět dní  stát prostorem k ubytování   35 žáků školy, kteří v krásném prostředí Českého ráje měli zvládnout nástrahy turistického kurzu.
Po krátkém čekání na posledního účastníka, který přijel taxíkem, se celá výprava dala do pohybu. Po ubytování v chatkách přišel čas na první test zdejší kuchyně a následně též čepované malinovky v přilehlém bufetu. Oboje dopadlo skvěle, a tak nic nebránilo prvnímu cvičnému pochodu po okolí Ostružna. Již tento krátký pochod odhalil slabší články kolektivu, avšak nutno předeslat, že i ti nejpomalejší chodci nakonec odchodili „po svých“ všechny výlety.
V podvečer začali žáci objevovat zábavu, kterou  jim nabídla trojice dozorujících učitelů. A opravdu každý si našel to svoji. Střelba ze vzduchovek, karty, nohejbal, frisbee, twister, badminton a další aktivity lákaly Někteří dávali přednost regeneraci sil v posteli, jiní po večeři doplňovali energii malinovkou a výtečnou nabídkou místního grilu, který obsluha každý večer roztápěla.
Úterní procházka nabídla prohlídku Prachovských skal. I když se jeden méně rychlý účastník podivil, jak mohou lidé chodit dobrovolně do tak velkého kopce, výlet se nakonec vydařil a nezklamal ani hlavní cíl v podobě občerstvení. Po návratu se několik studentů rozhodlo konkurovat svému učiteli ve výrobě luku a šípu. Některá díla byla pozoruhodná, přesto nejlepší šíp vzešel právě z rukou pedagoga, a tak se mohli někteří nadšenci pustit i do primitivní lukostřelby. Ta skončila den před odjezdem umístěním šípu vysoko v koruně stromu.
Středeční výlet zavlekl skupinu do civilizace. Studenti navštívili město Jičín. Obdivovali vyhlídku z Valdické brány, využili kašnu v parku k osvěžení uchozených nohou a samozřejmě  neodmítli nabídky z jídelních lístků tamějších restaurací. Odpoledne zamířila skupina jedenácti studentů do zdejšího aquacentra, kde strávili velmi příjemné dvě hodiny řáděním v bazénu, na tobogánu, na skokanském můstku, v divoké řece a také ve vířivce či páře.
Finále celého výletu nastalo čtvrtého dne. Hrad a zámek Staré Hrady byl sice vzdálen 12,5 kilometru, nabídl však pestrý program, který za delší pěší pochod stál. Navíc tři nejpomalejší chodci byli dekorováni medailí z březové kůry za svou chrabrost v boji s velkými dálavami a kopci. Závěrečný večer překvapil uchozené poutníky noční stezkou odvahy. Každý rázem poznal, jak na tom je se svou odvahou potulovat se v noci sám po lese , následně  měli všichni velkou spoustu zážitků na vyprávění.
                                                                           
                                   Jan Krejza
 
 

SOŠ a SOU Neratovice 2006 - 2014©