
V současné době je naplněna kapacita studentů ve všech oborech pro školní rok 2022/2023.
Další přihlášky v tuto chvíli pro nadcházející školní rok nepřijímáme.

- Zahájení denního studia – učební obory (všechny obory a třídy) a maturitní obory (všechny obory a třídy) – čtvrtek 1. 9. 2022 – budovy školy budou upřesněny
- Zahájení dálkového nástavbového studia – podnikání – DS1 a DS2 - pondělí 12. 9. 2022 - Spojovací 632 (u Spolany, výuka včetně odpoledních bloků, pravidelná výuka pak každý lichý týden)
- Maturitní zkoušky – podzimní termín – didaktické testy – 1. – 6. 9. 2022 – budova SOŠ Školní 664 (u MÚ Neratovice – u Penny). Časový rozpis – viz schéma CERMAT a pozvánky. Žáci se dostaví s dostatečným časovým předstihem.
- Maturitní zkoušky – podzimní termín – písemná 6. 9. 2022, ústní část
9. 2022. Časový harmonogram bude upřesněn, blíže viz pozvánky ke zkoušce. Studenti Kralup nad Vltavou mají odlišné schéma. - Závěrečné zkoušky – učební obory – podzimní termín - Spojovací 632
(u Spolany) – písemné 12. 9. 2022, praktické 13. – 14. 9. 2022, ústní
9. 2022.
Veškeré informace budou dále upřesněny v období po 25. 8. 2022.

Cukrárna „Pojďte dál“ není jen tak obyčejná...
O tom se přesvědčili na besedě s p. Procházkovou studenti 3.r. veřejnosprávní činnosti SOŠ a SOU Neratovice.
Přišli si totiž doplnit své znalosti z oblasti pracovního práva. Zaujala je historie vzniku této cukrárny, která zaměstnává lidi s postižením, poznali její provoz i milou obsluhu. Obdiv způsobila zajímavá a velmi úspěšná sportovní kariéra zaměstnanců, kteří pravidelně reprezentují naši zemi na olympiádách.
Příjemné dopoledne pak završili ochutnávkou zákusků a výborné ledové kávy.

Dne 27.06.2022 se žáci třetího ročníku oboru veřejnosprávní činnost zúčastnili exkurze do Státního oblastního a Národního archivu v Praze Chodovci. Exkurze začala přednáškou pana Martina Sováka o soustavě archivů a o archiváliích, které můžeme v archivu najít a dozvěděli jsme se, jak s nimi archiváři pracují a od jakých původců archiválie získávají. Potom jsme absolvovali „cestu archiválií“ a prohlédli si v archivu všechna pracoviště od příjmu písemností na rampě přes jejich dezinfekci, třídění, uspořádání a zapisování do počítače, ukládání do pořadačů a opravu poškozených dokumentů v restaurátorské dílně. Vzhledem k tomu, že dnes se již většina památek digitalizuje, viděli jsme také pracoviště digitalizace, kde se v současné době digitalizují záznamy o prvním sčítání lidu. Navštívili jsme také badatelnu, kde jsme mohli sledovat badatele při práci s archiváliemi a pan Martin Sovák nás seznámil s badatelským řádem. V depozitáři jsme si prohlédli uložené archiválie, například originál listiny císařského generalisima Albrechta z Valdštejna z poloviny 17. století, matriční knihy, do kterých se zapisovaly i údaje o povoláních rodičů, snoubenců a svědků. My jsme si mohli prohlédnout záznamy v matrikách z Obříství a Nelahozevsi a našli jsme zde zápisy o Bedřichu Smetanovi i Antonínu Dvořákovi, který v našem regionu pobýval.

Dne 21.06.2022 se žáci 2. ročníku SOŠ a SOU Neratovice oboru veřejnosprávní činnost zúčastnili jednodenní odborné exkurze do Mariánských Lázní a Léčebných lázní Lázně Kynžvart. Vzhledem k zaměření naší školy na veřejnou správu jsme program připravili tak, abychom „v terénu“ ukázali žákům, jak zajišťují svoji samosprávu lázeňská města, kdo a jak řidí provoz lázní a zřídel, kdo se stará o životní prostředí a zvláště o chráněná území v okolí Mariánských Lázní a Kynžvartu.
V současné době je tato oblast již součástí Euroregionu, tzn. příhraničního regionu a v různých oblastech společenského života spolupracuje se sousedním Německem.
V Mariánských Lázních vyvěrá 40 léčivých minerálních pramenů a v blízkém okolí téměr 100. Léčilo se zde mnoho významných osobností: E. Destinová, pobýval zde Edison, Chopin, J. W. Geothe. Svoji prázdninovou vilu zde měl E. Beneš, město se zapsalo do historie i první oběti nacismu (T. Lessing). Dnes je město známé i ve světě především v oblasti lázeňství a od roku 2021 je na Seznamu kulturního dědictví UNESCO zapsáno jako světově známé lázeňské místo.
V Léčebných lázních v Lázních Kynžvart jsme se zúčastnili přednášky, kterou vedla
MUDr. Dana Šašková, MBA náměstkyně ředitele pro lázeňskou péči, byla zaměřena na problematiku lázeňství a dětského lázeňství, na význam a využití léčivých pramenů při léčbě různých onemocnění a na provoz komplexu celého lázeňského zařízení. Léčebné lázně Lázně Kynžvart jsou jedním ze čtyř lázeňských zařízení v České republice, které má klimatické podmínky vyhlášené Ministerstvem zdravotnictví ČR jako přírodní léčivý zdroj. Po přednášce jsme si prohlédli balneo provoz, vybavení léčebných lázní a seznámili jsme se s léčebnými postupy u dětí, s vodoléčebnými procedurami, magnetoterapií, karboxyterapií, elektroterapií, termoterapií, fototerapií a myofeedbackem. V průběhu pobytu se sledují výsledky léčby např. pomocí spirometrie a oxymetrie, tato měření si mohli žáci pod vedením zdravotníků vyzkoušet stejně jako suchou uhličitou koupel, kdy je pacient ponořen v plastovém vaku naplněném oxidem uhličitým. Jeho působením dochází ke zlepšení krevního oběhu a zvýšenému prokrvení a okysličení pokožky. Po přednášce jsme si prošli areál lázní a ochutnali všechny prameny, které se využívají k léčbě.
Munzarová Zdeňka a Novotná Eva VS2